Tajemství barev

13. července 2007 v 20:07 | Rendy |  For girls :-)
Červená
Červená je emocionálně velmi silná a velmi extrémní barva. Přitahuje pohled. Červená symbolizuje horko, oheň, energii, krev, vášeň, lásku, teplo, sílu, vzrušení a agresi. Červená barva je silná sama o sobě a v kombinaci s jinými barvami své významy mění. Se zelenou se stává symbolem Vánoc, s bílou znamená v mnoha východních kulturách radost.
Růžová
Růžová je nejromantičtější a nejněžnější barva. Tato barva uklidňuje a činí člověka přívětivějším, povzbuzuje ženskost, plné prožívání pocitů pohody a štěstí. Je to barva romantiky symbolizující lásku, věrnost, přátelství, čest, harmonii a soucit.
Oranžová
Oranžová je spojována s teplem, hravostí, spokojeností, plodností. Působí silně, energicky, štědře a antidepresivně. Oranžová znamená úspěch, stimulující energii, spravedlnost, přitažlivost a vytrvalost. Nosí ji lidé s touhou vyniknout, kteří se nestarají o názory druhých.
Žlutá
Pokud je žlutá používaná v malé míře, navozuje pocity zářivé jasnosti a tepla. Představuje hravost, světlo, tvořivost, teplo a pohodový přístup k životu, svobodu, osvobození a radost. Pozitivně ovlivňuje komunikaci v kolektivu a myšlení.
Zelená
Zelená má mnoho významů, přičemž nejznámějším je příroda. V této souvislosti zelená často představuje růst, život, mládí, obnovu, naději a životní energii, harmonii a klid. Zelená zlepšuje soustředění, ovlivňuje paměť, harmonizuje a posiluje smysly. Zelená je často používána v oblečení pro sport a volný čas.
Modrá
Modrá je jednou z nejoblíbenějších barev. Symbolizuje inteligenci, spolehlivost, ale i samotu, smutek, depresi, moudrost, důvěru a loajalitu. Modrá má chladící účinek a zklidňuje. Tmavá modrá může vyvolávat respekt, důvěryhodnost, ale zároveň příjemné pocity. Je to barva stálosti a víry, nebe a oceánů.
Fialová
Nachově červená je barvou královské důstojnosti, ale v přírodě se často nevyskytuje, proto je vnímána jako umělá. Tmavě nachová symbolizuje sílu, duchovní cíle, vášnivou víru, vizionářské vůdcovství, respekt a bohatství.
Černá
Černá je barva mnoha významů: je spojována s tmou, tajemnem, erotikou, elegancí, beznedějí i truchlením, ale symbolizuje také zlé postavy a zločiny. Černá je ale také považována za formální a silnou, značí autoritu a dominanci, sílu a moudrost. Černá zdůrazná siluetu a přitom zeštíhluje. Je považována za barvu, kterou nic nelze zkazit.
Bílá
Bílá je absencí všech barev, neboť je vytvářena odrazem veškerého světla obsaženého ve viditelném spektru. Bílá představuje neposkvrněnost, cudnost, nevinnost a čistotu. Doktoři, sestry a laboranti nosí bílé oblečení jako symbol sterilního prostředí, v němž pracují.
Šedá
Šedá je symbolem neutrality, ochoty ke kompromisům, značí diskrétnost, ušlechtilost, kultivovanost, úroveň a výkonnost. Je směsí bílé a černé. Ale může také vyjadřovat strach, depresi, nechuť, bídu a nejistotu. Většina lidí, kteří ji zařazují na oblékání, krásu nepřidá. Je třeba ji doplňovat další barvou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama